czwartek 30 maja 2024
Imieniny obchodzą: Karol, Ferdynand

W tułowickim Zespole Szkół uczy się siedem dziewcząt z Ukrainy

Fot. Zespół Szkół w Tułowicach

Do Tułowic przyjechała grupa dziewcząt, które na Ukrainie są uczennicami klasy sportowej o specjalności piłka ręczna. W związku z tym, że jest u nas Uczniowski Klub Sportowy, który prowadzi sekcję piłki ręcznej, przez kontakty trenerskie doszło do tego, że trenerka z Ukrainy przysłała dziewczyny do naszej placówki – mówi Adam Sinicki, dyrektor Zespołu Szkół w Tułowicach.

– Trenerka przewidywała, że u nas dziewczynki będą dobrze zaopiekowane i będą mogły się rozwijać sportowo. Przy tej okazji, że przyjechały już do Tułowic trener zwrócił się z prośbą żeby były uczennicami naszej szkoły. Umożliwiliśmy zamieszkanie dziewczynom w naszym internacie. Mieszkają razem i innymi uczniami naszej szkoły. Uczestniczą też w normalnym cyklu treningowym.

– Pomagamy się dziewczynom odnaleźć w nowej rzeczywistości. Przedstawiliśmy jakie zasady panują w naszej szkole. Klasa zaakceptowała nowe osoby. Dobrze przyjęliśmy dziewczyny w naszej społeczności. Uczymy się od siebie języków, potrafię kilka podstawowych tj. dzień dobry, dobranoc, idziesz do nas na herbatę. Wymieniamy się umiejętnościami językowymi – mówi Paulina Baudler, uczennica klasy pierwszej, oddziału przygotowania wojskowego.

Dziewczyny nie mają określonych godzin nauki, bo uczą się zdalnie łącząc się ze szkołą na Ukrainie. Jednak w tułowickiej szkole uczęszczają na lekcje WF-u, języka angielskiego, języka polskiego i matematykę. Nie wiadomo jak długo dziewczynki zostaną w Tułowicach, jednak widać, że radzą sobie bardzo dobrze, a społeczność szkolna pomaga w oswojeniu się z trudną przeprowadzką z domów rodzinnych do nowego miejsca.

 

Adam Sinicki, Paulina Palder:

 

Autor: Katarzyna Żurawska-Leśków

Fot. Radio Doxa

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail: radio@doxa.fm
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Busy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole
Skip to content