
W Wielki Czwartek Kościół katolicki rozpoczyna najważniejszy czas w roku liturgicznym – Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa, a także szczególnej jedności duchowieństwa podczas Mszy Krzyżma Świętego sprawowanej w katedrach.
– W Wielki Czwartek sprawowana jest zwyczajowo we wszystkich kościołach tylko jedna Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Wyjątek stanowi kościół katedralny, gdzie do południa, w godzinach porannych, biskup spotyka się z całym prezbiterium, by też ukazać naszą jedność, jedność wiary, jedność kapłaństwa. W czasie tej Mszy Świętej rzeczywiście na ręce pasterza, który reprezentuje tutaj in persona Christi, samego Chrystusa, biskup i kapłan sprawują posługę w osobie Jezusa Chrystusa. W ręce biskupa składamy przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Natomiast w dalszym ciągu Mszy Świętej konsekrowany jest olej krzyżma – mówi ks. Janusz Iwańczuk, moderator Diecezjalnego Dzieła Modlitwy za Kapłanów „Oremus”.
Olej Krzyżma wykorzystywany jest podczas chrztu świętego, w sakramencie bierzmowania, w czasie święceń kapłańskich, przy święceniach biskupich oraz podczas konsekracji kościołów.
Dodajmy, że Msza Krzyżma Świętego, odprawiana w katedrze opolskiej transmitowana będzie na antenie Radia Doxa o godzinie 9.30.
ksiądz Janusz Iwańczuk:
Autor: Anna Kurc