środa 10 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bogumił, Malgorzata

Wodzenie niedźwiedzia w Muzeum Wsi Opolskiej

Karnawał zbliża się ku końcowi, dlatego w Muzeum Wsi Opolskiej miało miejsce wodzenie niedźwiedzia. Jest to ludowa tradycja, która odbywa się corocznie w sobotę przed ostatkami. Pomimo brzydkiej pogody na imprezę przybyło wiele osób z całego regionu. Cała zabawa kończy się symbolicznym uśmierceniem misia, które ma oznaczać nadchodzące szczęście na najbliższy rok.

– Pierwszy raz uczestniczymy w takiej formie wodzenia, ponieważ u nas było tak, że tylko dzieci chodziły po domach i zbierały słodycze chodząc po domach. Z pewnością tutaj wrócimy – mówi jedna z uczestniczek wodzenia.

– Moją rolą jest odwiedzić wszystkich gospodarzy, zatańczyć z gospodynią i przynieść szczęście. Co dwa lata chodzę jako ber (niedźwiedź). Pierwszy raz byłem na wodzeniu jak byłem mały – dodaje jeden z uczestników przebrany za niedźwiedzia.

– Ja pilnowałem misia, żeby nie zwiał. Myślę, że się udało go powstrzymać. Na koniec wodzenia ubijamy misia, żeby był szczęśliwy rok – zaznacza uczestnik wodzenia.

Dodajmy, że w całej zabawie bierze udział wiele innych postaci takich jak m.in. diabeł, proboszcz i orkiestra, a w Muzeum Wsi Opolskiej rozmaitych strojów nie brakowało.

Uczestnicy:

autor: JD

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content