
Kto najgłośniej zagra na trąbce, ten wygra. W Gogolinie odbędzie się konkurs na najgłośniejszego trębacza „Złota Trąbka”. Przesłuchania potrwają do 5 lutego, a klasycznemu jury w ocenianiu towarzyszyć będą specjalnie przygotowane modele sztucznej inteligencji, które także będą sprawdzać występy trębaczy.
– Jestem dumny, ponieważ Gogolin słynął głównie z pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”. Dyrektor FO Maciej Fortuna przedstawił mi koncept, o którym też marzył i z tego zrodził się pomysł, który przenieśliśmy na papier – mówi burmistrz Gogolina Krzysztof Reinert.
– „Złota Trąbka” to przede wszystkim wydarzenie dla rodzin. Stworzyliśmy przegląd instrumentów drewnianych, a w jury zasiądzie dyrektor Szkoły Muzycznej w Opolu Jan Swaton. Zaplanowaliśmy także konkurs artystyczny dla instrumentów blaszanych – wyjaśnia dyrektor Filharmonii Opolskiej Maciej Fortuna.
– To chyba mój ulubiony projekt, jeżeli chodzi o wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji. Mamy model, który będzie oceniał uczestników grających na trąbce, saksofonie i klarnecie. Ocenimy te parametry, które da się zmierzyć. Nie będziemy brali pod uwagę stylu czy jakości dźwięku, bo jeszcze tego nie potrafimy – dodaje Mirosław Lasar z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Opolskiej.
Za organizację odpowiada Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie we współpracy z Filharmonią Opolską i Politechniką Opolską. Konkurs finałowy będzie odbędzie się od 6 do 7 lutego w gogolińskim GOK-u.
Krzysztof Reinert, Maciej Fortuna, Mirosław Lasar:
Dłuższa relacja:
autor: JD