
Złota alga znów groźna. Trzy dni i 3,5 tony śniętych ryb wyłowionych ze zbiornika Dzierżno Duże i z IV sekcji Kanału Gliwickiego. Jak poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik, martwe ryby w jeziorze zauważono w sobotę (03.08). Są one sukcesywnie wyławiane.
Przeprowadzone badania wody wykazały duże stężenie złotej algi w części Dzierżna Dużego, gdzie znaleziono najwięcej śniętych ryb. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach to najprawdopodobniej toksyny złotej algi doprowadziły do śnięcia ryb. Jej obecność stwierdzono m.in. na skrzelach ryb.
Aby ratować sytuację graniczono do minimum przepływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Stawiana będzie też słomiana zapora. Ponadto rozporządzeniem wojewoda śląski zakazał korzystania ze zbiornika oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego do 19 sierpnia. Na brzegu rozmieszczono informujące o tym tablice. Przestrzeganie zakazu mają egzekwować patrolujący teren policjanci.
Opolskie służby są w stałym kontakcie ze śląskimi i monitorują sytuację na Odrze.
(źródło: Wojewoda Śląski/oprac. tz)