sobota 6 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Norbert, Laurenty

Złota alga znów groźna

źródło: Facebook.com/Wojewoda Śląski

Złota alga znów groźna. Trzy dni i 3,5 tony śniętych ryb wyłowionych ze zbiornika Dzierżno Duże i z IV sekcji Kanału Gliwickiego. Jak poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik, martwe ryby w jeziorze zauważono w sobotę (03.08). Są one sukcesywnie wyławiane.

Przeprowadzone badania wody wykazały duże stężenie złotej algi w części Dzierżna Dużego, gdzie znaleziono najwięcej śniętych ryb. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach to najprawdopodobniej toksyny złotej algi doprowadziły do śnięcia ryb. Jej obecność stwierdzono m.in. na skrzelach ryb.

Aby ratować sytuację graniczono do minimum przepływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Stawiana będzie też słomiana zapora. Ponadto rozporządzeniem wojewoda śląski zakazał korzystania ze zbiornika oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego do 19 sierpnia. Na brzegu rozmieszczono informujące o tym tablice. Przestrzeganie zakazu mają egzekwować patrolujący teren policjanci.

Opolskie służby są w stałym kontakcie ze śląskimi i monitorują sytuację na Odrze.

(źródło: Wojewoda Śląski/oprac. tz)

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content