
Będzie nagroda za odnalezienie unikatowej Biblii Brzeskiej z XVI wieku. Przypomnijmy – do tego niezwykłego odkrycia, o którym jako pierwsze poinformowało Radio Doxa, doszło pod koniec
2024 roku w jednym z domów w gminie Pokój, niedaleko Opola. Księgi przeleżały pod dachówkami ponad 100 lat. Świadczą o tym wycinki gazet z kwietnia 1912 roku, odnalezione
między stronami. Biblia była tak dobrze ukryta, że nie natrafiono na nią podczas wcześniejszego remontu budynku.
– Należało zweryfikować, czy znalezisko jest rzeczywiście autentyczne i czy ma wartość, bo od tej wartości liczone jest znaleźne. I to wszystko się potwierdziło.
Ja wiem, że to trwało długo, bo mamy rok czasu, ale nie mam na to wpływu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał decyzję o przyznaniu tego znaleźnego dla szanownych
państwa, którzy tą Biblię Brzeską odkryli i zabezpieczyli, przekazali dalej. Nagroda jest bardzo godna – mówi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła już decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznaniu nagrody znalazcom tego niezwykłego unikatu.
Piotr Pośpiech:
Autor: Maria Honka