
Za oknami wiosna, więc w Opolu tradycyjnie rozpoczęła się również Wiosna Austriacka. Inicjatywa jest organizowana od 2000 roku przez Bibliotekę Austriacką WBP. Za nami już pierwsze wydarzenia w ramach cyklu. Jednym z nich było stacjonarne spotkanie, które dotyczyło znanych postaci kobiecych, pochodzących z Austrii.
– Chcemy pokazać władczynie, ale również ikony, jak na przykład cesarzową Elżbietę, czyli słynną „Sisi”. Prezentujemy aktorki, które nie tylko były piękne, ale niektóre były również słynnymi wynalazcami, ważnych rzeczy dla współczesnego społeczeństwa takich jak: Wi-Fi, Bluetooth, czy fale GSM. Wspominamy także o osoby, które dostały Nagrodę Nobla – wyjaśnia Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
– Głównie temat kobiet mnie przyciągnął, ponieważ mnie to dotyczy. Jestem pierwszy raz na Wiośnie Austriackiej – dodaje uczestniczka.
Przypomnijmy, że Wiosna Austriacka potrwa do maja, a program na następne tygodnie będzie regularnie aktualizowany.
Monika Wójcik-Bednarz, uczestniczka:
Szersza wersja:
Autor: Jerzy Dorosz