poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Aleksandra Czechowska. Opolskie zoo działa jako spółka miejska. Będą nowe atrakcje i inwestycje

Fot. Radio Doxa

Ogród Zoologiczny w Opolu działa już jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w 100 procentach należąca do miasta. Jak podkreśla prezes spółki Aleksandra Czechowska, zmiana ma otworzyć nowy etap w zarządzaniu miejską turystyką i samym ogrodem zoologicznym.

– Myślę, że można to podciągnąć pod nowy model zarządzania turystyką. Ogród Zoologiczny ma napędzać ruch turystyczny także do innych obiektów włączonych do spółki, takich jak Wieża Piastowska, Wieża Ratuszowa czy Zamek Górny – mówiła na antenie Radia Doxa Aleksandra Czechowska.

Nowa forma organizacyjna ma dać większą elastyczność finansową i umożliwić szybsze podejmowanie decyzji dotyczących promocji czy inwestycji.

– Mamy możliwość rozbudowy promocji ogrodu zoologicznego i edukacji, która jest głównym działaniem statutowym ogrodów zoologicznych. Chcielibyśmy pójść też w stronę nocnego zwiedzania czy nocowania w zoo – zapowiada prezes.

Jak zapewnia Czechowska, odwiedzający nie odczują zmian organizacyjnych w codziennym funkcjonowaniu ogrodu. Ceny biletów pozostają bez zmian.

– Nie mamy żadnej perspektywy ani też nie chcemy czegokolwiek zmieniać w cenach biletów – podkreśla.

Zoo w Opolu odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy osób. Władze ogrodu liczą jednak na dalszy wzrost frekwencji dzięki nowym inwestycjom i rozbudowie infrastruktury.

Jedną z najważniejszych zmian ma być budowa drugiego wejścia od strony Polany. To odpowiedź na problem kolejek, które szczególnie w weekendy tworzą się przed wejściem do ogrodu.

– Mamy nadzieję, że co najmniej o 50 procent będziemy w stanie rozładować kolejkę, szczególnie w weekendy, kiedy odwiedza nas średnio 4,5 do 5 tysięcy osób – mówi Czechowska.

Drugie wejście ma zostać uruchomione już w czerwcu. Oprócz tradycyjnej kasy będą też czytniki biletów online oraz możliwość samodzielnego zakupu wejściówek.

W zoo pojawiają się też nowi mieszkańcy. Do ogrodu trafił między innymi wilk grzywiasty, nowy kangur oraz samiec wielbłąda dwugarbnego o imieniu Pawełek, który szybko stał się ulubieńcem odwiedzających.

– Pawełek skrada serce. Ma w sobie taką dobroć i łagodność. Wypatruje ludzi, szuka kontaktu – opowiada prezes opolskiego zoo.

W planach jest również dalsza poprawa warunków dla zwierząt. Priorytetem mają być nowe woliery dla sów oraz modernizacja przestrzeni dla ptaków.

– Bardzo pracujemy nad tym, żeby każde zwierzę miało odpowiednią ilość miejsca i przestrzeń zgodną z dobrostanem oraz zaleceniami weterynaryjnymi – zaznacza Czechowska.

Zoo rozwija także zaplecze weterynaryjne. Ambulatorium wyposażono m.in. w przenośne RTG, USG oraz nowoczesną salę operacyjną.

– Nasze ambulatorium weterynaryjne ma najnowsze technologie i rozwiązania. To jest nasza duma – dodaje prezes.

Na 31 maja w opolskim zoo zaplanowano Dzień Dziecka z grą terenową, konkursami i możliwością poznania najmłodszych mieszkańców zoo, w tym białego wielbłąda dwugarbnego czy młodego samca zebry.

Rozmowa z Aleksandrą Czechowską:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content