
Opole dysponowało w 2025 roku budżetem na poziomie blisko 2 miliardów złotych, z czego ponad 230 milionów złotych przeznaczono na inwestycje, a 309 milionów złotych stanowią środki unijne – wynika z raportu o stanie miasta i sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok. Dokumenty zostały przedstawione na sesji Rady Miasta Opola i stanowiły podstawę do udzielenia prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
W rozmowie z Radiem Doxa prezydent Arkadiusz Wiśniewski ocenił, że był to rok stabilny dla finansów miasta.
– Stabilny. Zmieniła się ustawa o finansowaniu samorządu, więc było spokojniej i przewidywalnie – powiedział Wiśniewski, dodając, że Opole prowadzi „od lat swój styl działania”, łączący bezpieczeństwo finansowe z rozwojem inwestycyjnym.
Prezydent podkreślił, że dochody miasta rosną, m.in. dzięki wyższym wpływom z podatków mieszkańców i firm. Odniósł się też do zarzutów opozycji dotyczących deficytu.
– To nieprawda. Dochody nam rosną, mieszkańcy się bogacą, dzięki temu płacą większe podatki – stwierdził.
Według niego zadłużenie miasta wzrosło w ostatnim roku o ok. 40 milionów złotych i wynosi obecnie około 680 milionów złotych.
– Poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny, a pieniądze, które zaciągamy w postaci kredytu, wydajemy bardzo mądrze – zaznaczył.
Wiśniewski przypomniał, że w ostatnich latach Opole przeznaczyło ponad 2,5 miliarda złotych na inwestycje, w tym szkoły, przedszkola, infrastrukturę drogową i transportową.
Jedną z kluczowych realizacji był stadion Itaka Arena.
– Były osoby, które miały wątpliwości, czy warto budować. Te, które były na otwarciu, widziały 12 tysięcy ludzi cieszących się i regularnie ponad 5–6 tysięcy osób na każdym meczu. Nie mają wątpliwości, że warto było zafundować mieszkańcom to miejsce – powiedział prezydent.
Wśród planów miasta jest m.in. aquapark. Wiśniewski odniósł się do obaw o koszty utrzymania takich obiektów.
– Większość obiektów, którymi miasto zarządza, są deficytowe. Taka jest natura samorządu – podkreślił, wskazując, że podobnie funkcjonują m.in. instytucje kultury, lodowisko Toropol czy komunikacja miejska.
Prezydent odniósł się również do propozycji wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej.
– Nie ma czegoś takiego jak darmowe bilety komunikacji miejskiej, bo zapłacimy za to wszyscy – zaznaczył. Jak dodał, takie rozwiązanie mogłoby ograniczyć środki na inne potrzeby miasta, w tym edukację czy mieszkalnictwo.
W rozmowie poruszono także temat dialogu z opozycją i konsultacji społecznych. Wiśniewski zapewnił, że jest otwarty na spotkania z mieszkańcami i politykami.
– Rozmawiam z mieszkańcami, rozmawiam również z politykami, absolutnie jestem otwarty dla wszystkich – powiedział.
Prezydent odniósł się również do nadchodzącego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podkreślając jego znaczenie dla miasta.
– Cztery dni festiwalu, zabawa od rana do wieczora. Miasto rozbrzmi polską piosenką – mówił.
Wśród wydarzeń okołofestiwalowych, które organizuje miasto będą między innymi: odsłonięcia gwiazd w Alei Gwiazd na opolskim rynku (Ewa Bem, Maria Szabłowska, Natalia Kukulska), koncerty, czy odsłonięcie pomnika „Kory” na placu jej imienia. Szczegółowy program na stronie internetowej miasta.
Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim: