poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Arkadiusz Wiśniewski o inwestycjach, wykonaniu budżetu za 2025 rok i 63. KFPP w Opolu

Fot. Radio Doxa

Opole dysponowało w 2025 roku budżetem na poziomie blisko 2 miliardów złotych, z czego ponad 230 milionów złotych przeznaczono na inwestycje, a 309 milionów złotych stanowią środki unijne – wynika z raportu o stanie miasta i sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok. Dokumenty zostały przedstawione na sesji Rady Miasta Opola i stanowiły podstawę do udzielenia prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

W rozmowie z Radiem Doxa prezydent Arkadiusz Wiśniewski ocenił, że był to rok stabilny dla finansów miasta.

– Stabilny. Zmieniła się ustawa o finansowaniu samorządu, więc było spokojniej i przewidywalnie – powiedział Wiśniewski, dodając, że Opole prowadzi „od lat swój styl działania”, łączący bezpieczeństwo finansowe z rozwojem inwestycyjnym.

Prezydent podkreślił, że dochody miasta rosną, m.in. dzięki wyższym wpływom z podatków mieszkańców i firm. Odniósł się też do zarzutów opozycji dotyczących deficytu.

– To nieprawda. Dochody nam rosną, mieszkańcy się bogacą, dzięki temu płacą większe podatki – stwierdził.

Według niego zadłużenie miasta wzrosło w ostatnim roku o ok. 40 milionów złotych i wynosi obecnie około 680 milionów złotych.

– Poziom zadłużenia miasta jest bezpieczny, a pieniądze, które zaciągamy w postaci kredytu, wydajemy bardzo mądrze – zaznaczył.

Wiśniewski przypomniał, że w ostatnich latach Opole przeznaczyło ponad 2,5 miliarda złotych na inwestycje, w tym szkoły, przedszkola, infrastrukturę drogową i transportową.

Jedną z kluczowych realizacji był stadion Itaka Arena.

– Były osoby, które miały wątpliwości, czy warto budować. Te, które były na otwarciu, widziały 12 tysięcy ludzi cieszących się i regularnie ponad 5–6 tysięcy osób na każdym meczu. Nie mają wątpliwości, że warto było zafundować mieszkańcom to miejsce – powiedział prezydent.

Wśród planów miasta jest m.in. aquapark. Wiśniewski odniósł się do obaw o koszty utrzymania takich obiektów.

– Większość obiektów, którymi miasto zarządza, są deficytowe. Taka jest natura samorządu – podkreślił, wskazując, że podobnie funkcjonują m.in. instytucje kultury, lodowisko Toropol czy komunikacja miejska.

Prezydent odniósł się również do propozycji wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej.

– Nie ma czegoś takiego jak darmowe bilety komunikacji miejskiej, bo zapłacimy za to wszyscy – zaznaczył. Jak dodał, takie rozwiązanie mogłoby ograniczyć środki na inne potrzeby miasta, w tym edukację czy mieszkalnictwo.

W rozmowie poruszono także temat dialogu z opozycją i konsultacji społecznych. Wiśniewski zapewnił, że jest otwarty na spotkania z mieszkańcami i politykami.

– Rozmawiam z mieszkańcami, rozmawiam również z politykami, absolutnie jestem otwarty dla wszystkich – powiedział.

Prezydent odniósł się również do nadchodzącego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, podkreślając jego znaczenie dla miasta.

– Cztery dni festiwalu, zabawa od rana do wieczora. Miasto rozbrzmi polską piosenką – mówił.

Wśród wydarzeń okołofestiwalowych, które organizuje miasto będą między innymi: odsłonięcia gwiazd w Alei Gwiazd na opolskim rynku (Ewa Bem, Maria Szabłowska, Natalia Kukulska), koncerty, czy odsłonięcie pomnika „Kory” na placu jej imienia. Szczegółowy program na stronie internetowej miasta.

Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content