czwartek 11 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Barnaba, Radomił

Artur Żurakowski: „To bardzo dobry czas dla relacji polsko-czeskich”

Fot. Radio Doxa

Współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo, służba zdrowia, turystyka i infrastruktura – relacje polsko-czeskie rozwijają się dziś na wielu poziomach. O aktualnych wyzwaniach i wspólnych projektach mówił na antenie Radia Doxa dr Artur Żurakowski, konsul Republiki Czeskiej w Opolu.

– Mamy dobry czas i wielotorowo dobrze się dzieje teraz między Czechami i Polską w wielu wymiarach. To nie tylko gospodarka, ale też współpraca naukowa, kulturalna, sportowa czy młodzieżowa – podkreślał konsul.

Jak zaznaczył, Czechy są dziś naturalnym kierunkiem rozwoju dla przedsiębiorców z Opolszczyzny. Coraz więcej firm interesuje się czeskim rynkiem, a współpraca biznesowa przynosi konkretne efekty.

– Po pierwszej edycji polsko-czesko-słowackiego spotkania biznesowego mieliśmy konkretne współprace i partnerstwa. Widać ogromne zainteresowanie rynkiem czeskim – mówił Żurakowski.

Konsul zwracał również uwagę na różnice w systemach prowadzenia działalności gospodarczej.

– W Czechach jest łatwiej prowadzić biznes. Istnieje uproszczony system ryczałtowy, który łączy składki i podatki w jedną opłatę. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla małych przedsiębiorców – tłumaczył.

W rozmowie pojawił się także temat współpracy transgranicznej w zakresie bezpieczeństwa i reagowania kryzysowego. Po doświadczeniach ostatnich powodzi polskie i czeskie służby analizują wspólnie działania ratownicze i przygotowują nowe rozwiązania.

– Wszyscy byli zgodni co do jednego – taka powódź może się wydarzyć ponownie, dlatego musimy być lepiej przygotowani. Wnioski dotyczą między innymi poprawy łączności między służbami – zaznaczył konsul.

Jednym z ważniejszych tematów była również służba zdrowia. W Opolu odbywa się konferencja poświęcona współpracy polskich i czeskich placówek medycznych. Zdaniem Żurakowskiego Czesi wypracowali rozwiązania, które mogą być inspiracją dla polskiego systemu.

– Według europejskich statystyk czeska służba zdrowia znajduje się wyżej niż polska. Dlatego warto porównywać rozwiązania i wzajemnie uczyć się dobrych praktyk – mówił.

Konsul zwrócił uwagę m.in. na model zarządzania szpitalami w Czechach, gdzie część placówek została skonsolidowana.

– Pięć szpitali udało się połączyć i wspólnie nimi zarządzać. Te placówki są dziś rentowne i mają zapewnioną kadrę – wyjaśniał.

Wciąż wyzwaniem pozostaje natomiast współpraca transgraniczna ratownictwa medycznego. Obecnie brak odpowiednich regulacji prawnych utrudnia szybki transport pacjentów między krajami.

– Dzisiaj pacjent z Nysy do szpitala w Branicach musi pokonać około 130 kilometrów zamiast 60, ponieważ nie możemy przewozić pacjentów przez teren Republiki Czeskiej. To wymaga pilnego rozwiązania – podkreślał Żurakowski.

Rozmowa dotyczyła także rozwoju infrastruktury kolejowej i turystyki na pograniczu. Coraz więcej Polaków wybiera Czechy jako miejsce dłuższego wypoczynku, a Czesi chętnie odwiedzają polskie wybrzeże.

– Jeszcze kilka lat temu Polacy jeździli do Czech głównie na jednodniowe wypady narciarskie. Dzisiaj coraz częściej są to dłuższe pobyty – zaznaczył konsul.

Jak podsumował, fundamentem wszystkich działań pozostaje współpraca i wzajemne zaufanie.

– Współpraca polega na tym, że wzajemnie się uzupełniamy i szukamy miejsc, gdzie możemy sobie pomóc – dodał dr Artur Żurakowski.

Rozmowa z Arturem Żurakowskim:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content