poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Barbara Kamińska o sesji absolutoryjnej i konferencji „Codzienne wybory da zdrowego serca”

Fot. Radio Doxa

28 maja br. odbędzie się XXX sesja Rady Miasta Opola. Radni zajmą się raportem o stanie miasta oraz podejmą decyzję w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego za 2025 rok oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Jak podkreśla przewodnicząca Rady Miasta Opola Barbara Kamińska, sytuacja finansowa miasta pozostaje stabilna, co umożliwia dalsze inwestycje rozwojowe.

W rozmowie z Radiem Doxa Barbara Kamińska zaznaczyła, że raport o stanie miasta oraz dokumenty finansowe wskazują na bezpieczną kondycję budżetu.

– Widzimy, że stan finansów naszego miasta jest stabilny, pozwalający na to, aby ta duża część budżetu była przeznaczona na inwestycje rozwojowe – powiedziała przewodnicząca.

Choć deficyt okazał się niższy niż planowano, w pojawiają się pytania o poziom zadłużenia miasta.

– Pod względem wszystkich wskaźników finansowych jest bezpieczna. Musimy się zastanowić, czy w ogóle nie zadłużać miasta i go nie rozwijać, czy mądrze podejmować decyzje związane z pożyczkami, które pozwalają inwestować – podkreśliła Kamińska.

Przewodnicząca Rady Miasta zwróciła uwagę, że największą część budżetu pochłania edukacja, na którą przeznaczane jest ponad 700 mln zł rocznie. Wśród innych kluczowych obszarów wymieniła pomoc społeczną, infrastrukturę oraz kulturę.

– Zdajemy sobie sprawę, że budżet miasta to ogromne zadania wynikające z edukacji, pomocy społecznej, infrastruktury i utrzymania jednostek kultury – mówiła.

Jak zaznaczyła, w mieście realizowane są inwestycje m.in. w termomodernizację szkół i budowę hal sportowych.

Przewodnicząca Rady Miasta wyraziła nadzieję, że nadchodząca sesja będzie miała przede wszystkim charakter merytoryczny, mimo spodziewanych elementów politycznych.

– Mam nadzieję, że będzie to debata oparta na argumentach, a polityka nie zdominuje dyskusji – powiedziała.

Jednym z omawianych projektów jest nowy system roweru miejskiego, który ma być wyposażony w GPS i umożliwiać pozostawianie rowerów poza stacjami.

– Oczywiście istnieje zagrożenie niewłaściwego korzystania, ale technologia pozwala dziś w większym stopniu ograniczyć takie zjawiska – wskazała Kamińska, odnosząc się do doświadczeń z hulajnogami miejskimi.

27 maja w w godzinach 17.00-19.00 w opolskim ratuszu odbędzie się konferencja „Codzienne wybory dla zdrowego serca”.

Jak wyjaśnia przewodnicząca, wydarzenie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i rosnące zainteresowanie profilaktyką zdrowotną.

– Ludzie często mówią o swoich problemach zdrowotnych i widzimy potrzebę rzetelnej informacji podanej w sposób komunikatywny – podkreśliła.

Konferencja skierowana jest do wszystkich grup wiekowych i obejmie m.in. tematy związane z kardiologią, lipidologią i profilaktyką chorób serca.

– Zdrowe serce zależy od codziennych wyborów – dodała Kamińska, zapraszając mieszkańców na wydarzenie.

Rozmowa z Barbarą Kamińską:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content