
W Wigilię Zesłania Ducha Świętego (23.05) dwóch diakonów z diecezji opolskiej Marcin Michałków i Mateusz Pytel przyjęło święcenia kapłańskie. Podczas liturgii kandydaci do święceń leżąc krzyżem przyzywali wraz z całym Kościołem wstawiennictwa Wszystkich Świętych. Biskup opolski przez włożenie rąk i modlitwę święceń przekazał dar Ducha Świętego. Nowi kapłani zostali namaszczeni olejem krzyżma i otrzymali dary chleba i wina – konieczne do sprawowania Mszy Świętej. Symbolicznie włączono Neoprezbiterów do grona prezbiterium opolskiego poprzez znak pokoju, który przekazał biskup oraz obecni w katedrze biskupi pomocniczy i prezbiterzy.
– To jest wielkie święto i sama radość, że co roku te święcenia są w dieceji opolskiej – mówi ks. Robert Sadlak, wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Neoprezbiterzy rozpoczną posługę wikariuszy w parafiach diecezji opolskiej. Ks. Marcin Michałków w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, ks. Mateusz Pytel w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Rozpoczną posługę w parafiach z dniem 26.08.2026 roku
*****************************
Tłumy wiernych z całej Polski przyjechały do Głębinowa na uroczystości odpustowe ku czci świętej Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, ponieważ Diecezjalne Sanktuarium świętej Rity świętuje jubileusz 5-lecia istnienia.
Uroczystości odbywały się od 22 do 24 maja i zgromadziły setki pielgrzymów, którzy modlili się przy relikwiach świętej oraz uczestniczyli w nabożeństwach i procesjach. Kulminacyjnym punktem odpustu była suma odpustowa, w niedzielę Zesłania Ducha Św., której przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Adrian Galbas.
– Od św. Rity uczymy się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach – podkreśla abp Galbas.
Tradycyjnie już uroczystościom odpustowym towarzyszył Jarmark „Od pszczół do róż”, zorganizowany przez LGD Nyskie Księstwo Gór i Jezior.
*****************************
Na Górze św. Anny w grocie lurdzkiej odprawiona została Msza Święta, będąca zwieńczeniem Ogólnopolskich Obchodów Paschy św. Franciszka. Jak przyznaje biskup opolski Andrzej Czaja, który przewodniczył Eucharystii, postać Biedaczyny z Asyżu doskonale wpisała się również w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą obchodziliśmy w tę niedzielę.
Św. Franciszek z Asyżu był średniowiecznym mistykiem i misjonarzem. Po nawróceniu postanowił oddać wszystko, co posiadał i wieść ubogie życie, a później założył zakon franciszkanów żyjących według jego reguły. Jest patronem zgromadzeń franciszkańskich, a także ekologów, ubogich oraz zwierząt.