
Chodzi o rozporządzenie ministra edukacji z 2022 roku w sprawie ograniczenia finansowania godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny. Wówczas część opolskich gmin zdecydowała się dopłacać z własnego budżetu do nauki języka mniejszości.
Dziewięć gmin wystąpiło na drogę sądową przeciwko Skarbowi Państwa w sprawie przyznania odszkodowań za poniesione straty.
Obecnie jest pierwszy wyrok dotyczący zasądzenia odszkodowania gminie Ozimek – o czym informuje burmistrz Mirosław Wieszołek.
Wyrok na razie jest nieprawomocny.
Wniosek do sądu o odszkodowanie złożyła także gmina Chrząstowice, Dobrzeń Wielki, Leśnica, Walce, Murów, Reńska Wieś, Krapkowice, Izbicko.
autor: DBK