
Już od piątku, 22 maja, na Górze Świętej Anny, głównie w Grocie Lurdzkiej, odbędą się obchody 800-lecia śmierci świętego Franciszka z Asyżu. Sprawowane będzie między innymi nabożeństwo Transitus a jedną z Mszy Świętych będzie sprawował kardynał Grzegorz Ryś. Cały najbliższy weekend będzie poświęcony pamięci o założycielu Zakonu Franciszkanów. Zaczynamy w piątkowe popołudnie, kiedy będzie czas na zakwaterowanie i modlitwy nieszporami – mówi ojciec franciszkanin Kamil Tymecki. – Głównym tego dnia wydarzeniem jest nabożeństwo tak zwane transitus, czyli przejścia z życia do życia świętego Franciszka. Jest to jedyne nabożeństwo, które tak naprawdę odbywa się raz w roku w naszych kościołach franciszkańskich i tylko u franciszkanów, więc nigdzie indziej wierni tego nie mogą przeżyć, więc serdecznie zapraszamy na godzinę 21:00 do Groty Lurdzkiej w piątek 22 maja. Myślę, że będzie to naprawdę bardzo piękne wydarzenie.
Dodajmy, że obchody rocznicy odbywają się na całym świecie. Papież Leon XIV ogłosił 2026 rokiem św. Franciszka z Asyżu.