czwartek 11 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Barnaba, Radomił

Opolski NFZ przypomina o profilaktyce. Strach nadal największą barierą

Fot. Radio Doxa

Tylko 2,9 proc. kobiet uprawnionych do udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało z badań w pierwszych czterech miesiącach 2026 roku na Opolszczyźnie. W przypadku programu profilaktyki raka piersi wskaźnik ten wyniósł 5,3 proc. O potrzebie regularnych badań profilaktycznych mówiła na antenie Radia Doxa Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreślała rzecznik NFZ, Fundusz na bieżąco monitoruje dane dotyczące zgłaszalności na badania.

– Pierwsze półrocze zawsze wypada gorzej w statystykach niż drugie. Między innymi dlatego, że październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi i wtedy kobiety częściej pamiętają o badaniach. Trzeba jednak podkreślić, że badać należy się przez cały rok – mówiła Barbara Pawlos.

Rzecznik przypomniała również, że badania profilaktyczne finansowane przez NFZ są nielimitowane.

– Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za tyle badań, ile zostanie wykonanych – zaznaczyła.

NFZ zapewnia, że dostęp do badań jest równy zarówno dla mieszkanek większych miast, jak i mniejszych miejscowości. Na Opolszczyźnie działa ponad 70 punktów realizujących program profilaktyki raka szyjki macicy. W przypadku mammografii do dyspozycji kobiet pozostaje pięć stacjonarnych mammografów oraz trzy mammobusy, które regularnie odwiedzają mniejsze miejscowości regionu.

– Staramy się układać harmonogram mammobusów tak, aby trafiały tam, gdzie nie ma mammografów stacjonarnych. Najczęściej stoją przy urzędach gmin czy centralnych punktach miejscowości, żeby żadna pani ich nie przeoczyła – tłumaczy Barbara Pawlos.

Jak wynika z rozmów prowadzonych przez NFZ, główną przyczyną unikania badań pozostaje strach.

– Kobiety często mówią: „jeśli nie wiem, to może lepiej”. Tymczasem zarówno rak szyjki macicy, jak i rak piersi są dziś w pełni wyleczalne, jeśli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie – podkreśla rzecznik opolskiego NFZ.

Dlatego NFZ w województwie opolskim prowadzi kampanię „Profilaktyka na szpilkach”, której celem jest zachęcanie kobiet do regularnych badań poprzez lokalne liderki i ambasadorki akcji.

– Widzimy, że większą siłę oddziaływania ma informacja przekazywana lokalnie – przez sołtyski, burmistrzynie czy starościny – niż komunikaty płynące wyłącznie z poziomu instytucji – mówi Barbara Pawlos.

Elementem kampanii są także działania skierowane do dzieci. Z okazji Dnia Matki do szkół i przedszkoli trafiły specjalne laurki przypominające mamom o profilaktyce.

– Chcemy, żeby dziecko powiedziało mamie: „Kocham cię, zbadaj się dla mnie”. Te słowa mają ogromną moc – podkreśla rzecznik NFZ.

W najbliższym czasie mieszkanki regionu otrzymają również SMS-y przypominające o możliwości wykonania badań profilaktycznych. W wiadomościach znajdą się informacje o placówkach realizujących programy oraz harmonogramie postoju mammobusów.

Barbara Pawlos przypomniała także, że program profilaktyki raka szyjki macicy. Tradycyjna cytologia będzie stopniowo zastępowana nowoczesnym testem HPV HR, który pozwala na dokładniejsze wykrywanie zmian nowotworowych.

W trakcie rozmowy zaproszono mieszkańców regionu na bezpłatne badania kardiologiczne. Akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny i wpisuje się w majowe działania promujące profilaktykę zdrowotną.

– Maj jest również miesiącem zdrowia rodziny. Opolanie przyzwyczaili się już do tego, że w Narodowym Funduszu Zdrowia nie tylko można wyrobić kartę EKUZ, ale też regularnie skorzystać z badań profilaktycznych – podkreśla Barbara Pawlos.

W najbliższy piątek, 15 maja, w siedzibie NFZ w Opolu w godzinach od 10:00 do 14:00 dyżurować będą specjaliści prowadzący konsultacje kardiologiczne. Każda osoba zainteresowana udziałem musi wcześniej telefonicznie się zarejestrować i otrzyma konkretną godzinę wizyty.

– Najpierw wykonywane będzie badanie EKG, a następnie z wynikiem pacjent trafi bezpośrednio na konsultację do lekarza kardiologa – wyjaśniała rzecznik NFZ.

Podczas rozmowy przypomniano również o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Przed zbliżającym się sezonem urlopowym NFZ zachęca mieszkańców regionu, by nie odkładali wyrobienia karty na ostatnią chwilę.

– Nie jesteśmy jeszcze w szczycie sezonu, dlatego warto załatwić to teraz. Od połowy czerwca do połowy września trwa u nas gorący okres i mogą pojawić się kolejki – mówi Barbara Pawlos.

Obecnie wyrobienie karty EKUZ w opolskim NFZ zajmuje około pięciu minut. W sezonie wakacyjnym czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do około pół godziny.

– Przypominam też, że w poniedziałki pracujemy do godziny 18:00, więc nie trzeba spieszyć się zaraz po pracy – dodaje rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

Rozmowa z Barbarą Pawlos:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content