czwartek 11 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Barnaba, Radomił

Tomasz Kandziora o inwestycjach i kierunkach rozwoju gminy Reńska Wieś

Fot. Radio Doxa

Rada Gminy Reńska Wieś przyjęła strategię rozwoju gminy na lata 2026–2035. Dokument wyznacza kierunki działań samorządu na najbliższą dekadę i obejmuje zarówno inwestycje infrastrukturalne, jak i działania związane z demografią, edukacją czy rozwojem gospodarczym.

Jak podkreśla wójt gminy Tomasz Kandziora, strategia ma być drogowskazem wykraczającym poza jedną kadencję samorządu.

– Chcemy, żeby nasza gmina była silną gminą o wysokim standardzie życia, przyciągającą nowych mieszkańców i zapewniającą dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Ważny jest również zrównoważony rozwój z poszanowaniem środowiska naturalnego – mówi wójt.

Jednym z głównych wyzwań pozostaje dalsza rozbudowa infrastruktury. Samorząd planuje inwestycje m.in. w kanalizację, drogi, szkoły oraz obiekty sportowe i rekreacyjne.

– Ponad 90 procent mieszkańców ma już dostęp do kanalizacji sanitarnej. Został nam ostatni krok, czyli skanalizowanie jeszcze półtorej miejscowości. To będzie bardzo ważne zadanie do zrealizowania – podkreśla Kandziora.

Władze gminy chcą również utrzymać dodatni bilans migracyjny. Reńska Wieś korzysta z położenia w sąsiedztwie Kędzierzyna-Koźla i od kilku lat obserwuje wzrost liczby nowych mieszkańców.

– Widzimy mocny boom budowlany. Corocznie wydawanych jest kilkadziesiąt nowych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. To pokazuje, że gmina jest atrakcyjnym miejscem do życia – zaznacza wójt.

W związku z napływem nowych mieszkańców samorząd rozbudowuje infrastrukturę techniczną. W tym roku w Większycach uzbrajane są nowe tereny mieszkaniowe w sieć kanalizacyjną i wodociągową.

Strategia zakłada także rozwój infrastruktury edukacyjnej i społecznej. Gmina będzie modernizować salę gimnastyczną przy ZSP w Reńskiej Wsi, dodatkowo planuje złożyć wnioski o dofinansowanie na termomodernizację obiektów w WZSP w Większychach z o. w Poborszowie i ZSP w Długomiłowicach.

– Chcemy, żeby nasze szkoły były nowoczesne, energooszczędne i przyjazne mieszkańcom. To jeden z kluczowych elementów zachęcających młode rodziny do osiedlania się u nas – mówi Tomasz Kandziora.

Samorząd nie wyklucza w przyszłości tworzenia kolejnych klubów seniora. Obecnie na terenie gminy działają dwa takie miejsca oraz trzy kluby malucha.

Dużą rolę w realizacji strategii mają odegrać fundusze zewnętrzne. Gmina pozyskała ostatnio ponad 4 miliony złotych na projekty rewitalizacyjne obejmujące m.in. zagospodarowanie terenów pokolejowych i remont zabytkowego dworca.

– Staramy się wszędzie tam, gdzie to możliwe, składać wnioski o dofinansowanie. Bez środków zewnętrznych wiele inwestycji nie byłoby możliwych do realizacji – przyznaje wójt.

Wśród najtrudniejszych wyzwań samorząd wskazuje modernizację energetyczną placówek oświatowych.

– Termomodernizacja szkół to bardzo kosztowne zadanie. Liczymy, że dzięki pozyskanym środkom uda się dostosować nasze obiekty do nowoczesnych standardów energooszczędności – dodaje Kandziora.

Rozmowa z Tomaszem Kandziorą:

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content