
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza do udziału w XI Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych – wyjątkowym wydarzeniu poświęconym muzyce organowej i młodym talentom. Tegoroczna edycja odbędzie się pod patronatem Emanuela Adlera, wybitnego organisty katedry wrocławskiej i kompozytora.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Moisés Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, który poprowadzi również Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej dla uczestników festiwalu. Kurs odbędzie się 28 maja 2026 roku od godziny 10:00.
Przesłuchania konkursowe zaplanowano na 29 maja 2026 roku w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe, przy zabytkowych 18-głosowych organach Johanna Mathiasa Vincenza Haasa z 1850 roku. Tego samego dnia o godzinie 18:00 odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się koncert organowy w wykonaniu zagranicznego gościa oraz ogłoszenie wyników konkursu.
Festiwal będzie nie tylko okazją do prezentacji umiejętności artystycznych, lecz także przestrzenią spotkania młodych muzyków i pedagogów z różnych ośrodków, wymiany doświadczeń oraz zdobywania nowych inspiracji muzycznych.
Radio Doxa objęło inicjatywę patronatem medialnym.