
Choć DIMK obchody jubileuszowe rozpoczął już w ubiegłym roku, to główne uroczystości przypadły na sobotę (15.06). Była Msza św., spotkanie przy kawie i koncert w filharmonii. Przy tej okazji do Opola przyjechali absolwenci i przyjaciele DIMK-u.
– Przez te wszystkie lata około trzech tysięcy osób skorzystało z nauki w naszej szkole. Oczywiście na różnym poziomie. Nie wszyscy, jak wiadomo skończyli tę szkołę. Ale mam takie przekonanie, że ta szkoła organistowska diecezji opolskiej zostawiła w nich trwały ślad, który nazywa się piękno. Piękno muzyki liturgicznej – zauważa dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu ksiądz Grzegorz Poźniak.
– Minęło bardzo, bardzo dużo czasu, ale z rozrzewnieniem wszyscy wspominamy te piękne lata. A wiedza jest wykorzystywana różnorako. Zarówno gramy, jak i śpiewamy w chórach – mówi Aneta Lepich z parafii NSPJ w Gogolinie.
– Myślę, że bez tej wiedzy trudno pełnić posługę organisty. I trudno też zgłębić tajemnicę liturgii – dodaje Ania Piaskowy z parafii NSPJ w Śremie.
– Na pewno było warto. To, czego nauczyliśmy się w szkole, teraz procentuje w parafii – dodaje Bernard Fulneczek z parafii w Krzyżanowicach.
Sobotnie uroczystości zakończyły jubileuszowy rok szkolny w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu.
A przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2024/2025 odbędą się już 22 czerwca 2024 r. oraz 31 sierpnia 2024 r. Więcej na stronie DIMK-u.
17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego. Do pierwszego egzaminu przystąpiło 30 kandydatów. Zdało go 26 osób, a I rok ukończyło 15 osób. Po roku funkcjonowania projekt oceniony został pozytywnie i przyczynił się do formalno-prawnego ustanowienia Ośrodka Kształcenia Organistów w Opolu. Od tego czasu nieprzerwanie kształci muzyków kościelnych.
Szersza relacja:

















