
Rządy Polski i Niemiec rozmawiają w sprawie zadośćuczynienia żyjącym ofiarom nazistów – oświadczył w Warszawie kanclerz Olaf Scholz po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. „Robimy to, bo czujemy taką potrzebę” – dodał:
Tłumaczenie:
Wszystko zostało już powiedziane, więc może powinienem dodać, że robimy to, co robimy, ponieważ czujemy taką potrzebę, ponieważ czujemy się moralnie i całym sercem zaangażowani w odpowiedzialność, którą ponosimy, i dlatego ważne jest, abyśmy mogli to robić.
Kanclerz Niemiec mówił, że stanowisko niemieckiego rządu w kwestiach reparacji wojennych, których poprzedni rząd żądał od Berlina, jest znane, ale to nie zmienia dążenia do zadośćuczynienia ofiarom. Stąd rozmowy na ten temat. Według szacunków chodzi o około 40 tysięcy osób. Ponadto w Berlinie – jak zapewnił Scholz – powstanie Dom Polsko-Niemiecki, miejsce upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.
/IAR/