sobota 13 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Lucjan, Antoni

Kanclerz Niemiec o zadośćuczynieniu dla Polaków

źródło: KPRM

Rządy Polski i Niemiec rozmawiają w sprawie zadośćuczynienia żyjącym ofiarom nazistów – oświadczył w Warszawie kanclerz Olaf Scholz po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. „Robimy to, bo czujemy taką potrzebę” – dodał:

Tłumaczenie:
Wszystko zostało już powiedziane, więc może powinienem dodać, że robimy to, co robimy, ponieważ czujemy taką potrzebę, ponieważ czujemy się moralnie i całym sercem zaangażowani w odpowiedzialność, którą ponosimy, i dlatego ważne jest, abyśmy mogli to robić.

Kanclerz Niemiec mówił, że stanowisko niemieckiego rządu w kwestiach reparacji wojennych, których poprzedni rząd żądał od Berlina, jest znane, ale to nie zmienia dążenia do zadośćuczynienia ofiarom. Stąd rozmowy na ten temat. Według szacunków chodzi o około 40 tysięcy osób. Ponadto w Berlinie – jak zapewnił Scholz – powstanie Dom Polsko-Niemiecki, miejsce upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.

/IAR/

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content