środa 10 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bogumił, Malgorzata

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęło się Triduum Paschalne

Foto: Radio Doxa WN

 

Wieczorem sprawowana była w Katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Msza Wieczerzy Pańskiej. Liturgia miała charakter uroczysty i była dziękczynieniem za ustanowienie Sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. W trakcie Mszy św. zabrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a w świątyni odezwały się wszystkie dzwony.

Podczas Mszy świętej miał miejsce obrzęd umywania nóg wiernym, co jest symbolicznym nawiązaniem do gestu Chrystusa wobec apostołów i podkreśla znaczenie służby w kapłaństwie.

Po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony z tabernakulum do tzw. ciemnicy, gdzie rozpoczęła się adoracja. Ołtarz główny został ogołocony – usunięto obrus, świece i ozdoby – co symbolizuje opuszczenie Jezusa po Ostatniej Wieczerzy i przygotowuje wiernych na kolejne dni Triduum Paschalnego. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Waldemar Musioł, nadając celebracji szczególnie duchowy wymiar.

-Wielki Czwartek to pierwszy i wyjątkowy dzień Triduum Paschalnego – czas upamiętniający ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. To także moment niezwykle poruszającej modlitwy Jezusa Chrystusa, nazywanej modlitwą arcykapłańską. Trudno wskazać innego przywódcę, który w tak głęboki sposób okazałby pokorę wobec ludzi – Chrystus uklęknął przed uczniami i obmył im nogi. Ten gest, powtarzany dziś w liturgii przez biskupów i kapłanów, pozostaje czytelnym znakiem służby i uniżenia wobec drugiego człowieka – s. dr Waldemar Klinger.

-Mamy okazję rozpocząć święte Triduum Paschalne – jedno wielkie, wyjątkowe święto. Dla ludzi wierzących jest czymś naturalnym, by w sposób głęboki i świadomy przeżyć pamiątkę Ostatniej Wieczerzy – dodaje bp Waldemar Musioł.

-Jak obchodzą Państwo Wielki Czwartek? Staramy się przeżywać go uroczyście i w świątecznej atmosferze. Dużo rozmawiamy o Kościele i o tym, co tego dnia się wydarza – komentuje jedna z wiernych.

Przypomnijmy, dziś przed południem odprawiono Mszę Krzyżma Świętego pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego w obecności kapłanów naszej diecezji. Podczas liturgii poświęcono oleje: chorych, katechumenów oraz konsekrowano krzyżmo, wykorzystywane w ciągu roku przy udzielaniu sakramentów – chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Kapłani odnowili swoje przyrzeczenia.

Rozmowa o Wielkim Czwartku:  ks. dr Waldemar Klinger, ks. Tomasz Kornek, wierni

ks. dr Waldemar Klinger, ks. Tomasz Kornek, bp Waldemar Musioł

Krótka rozmowa: ks. dr Waldemar Klinger, bp Waldemar Musioł

 

Autor: Wojciech Niewiadomski

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content