
We wtorek (29.08) o godzinie 20:00 upłynął termin zgłaszania kandydatów mających zasiadać w komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Powołanie komisji przewiduje tzw. „lex Tusk”. Wszystkie kandydatury zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Żaden inny klub parlamentarny nie zgłosił swoich kandydatów – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.
Według Polskiej Agencji Prasowej kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do komisji ds. badania wpływów rosyjskich są: Łukasz Cięgotura, Sławomir Cenckiewicz, Marek Czeszkiewicz, Andrzej Kowalski, Michał Wojnowski, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Zybertowicz.
Sejm ma wybrać członków komisji jeszcze dziś (30.08) na wieczornym posiedzeniu.
Tymczasem Komisja Europejska ponownie ostrzegła polskie władze, że wprowadzi kolejny etapu procedury o naruszenie unijnego prawa, jeżeli komisja ds. badania rosyjskich wpływów zacznie działać w Polsce jeszcze przed wyborami do parlamentu.
(źródło: PAP/sejm.gov.pl; oprac. tz)