
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła małpią ospę globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Wirus rozprzestrzenił się z Demokratycznej Republiki Konga do sąsiednich krajów: Burundi, Kenii, Rwandy i Ugandy. Szczegóły Jan Olędzki.
Wirus małpiej ospy może się rozprzestrzeniać poprzez bliski kontakt. Zwykle jest łagodny, w rzadkich przypadkach śmiertelny. Powoduje objawy grypopodobne. Na ciele pojawiają się, wypełnione ropą zmiany. /IAR/